fbpx

Истражуваме

Зошто Западот ја смета Србија за плодно тло за руска пропаганда?

Руската пропаганда се обидува да се инфилтрира во различни контексти и различни општества, но во цела Европа, ако ја игнорираме Белорусија, најлесно поминува во Србија...

zosto zapadot ja smeta srbija za plodno tlo za ruska propaganda featured

Зошто Западот ја смета Србија за плодно тло за руска пропаганда?

Руската пропаганда се обидува да се инфилтрира во различни контексти и различни општества, но во цела Европа, ако ја игнорираме Белорусија, најлесно поминува во Србија...

otvoren balkan gi podotvori granicite no barierite ostanaa featured predna

Отворен Балкан ги подотвори границите, но бариерите останаа

Балканската реалност се менува потешко од европската. Оваа порака не е нова, но последниов период може да послужи за да се тестираат новите раздвижувања, пред сѐ „Отворен Балкан“, чија примарна цел е создавање заедничко инвестициско портфолио за пазарот кој опфаќа над 12 милиони граѓани...

makedonija bugarija sosedska sopka na patot kon eu featured

Македонија – Бугарија: Соседска сопка на патот кон ЕУ

„Ако во 2017 година Заев и Борисов порачаа дека отсега Македонија и Бугарија ќе гледаат само напред, пет години подоцна се случува токму спротивното...

bugarski kulturni klubovi zblizuvanje na dva naroda ili provokacija featured

Бугарски клубови: провокација наместо обид за зближување

Пред седиштето на неодамна отворениот бугарски културен клуб „Цар Борис III“ сега нема полициско обезбедување. Две дупки на излогот укажуваат на оштетување...

prijatelstvo megu dva naroda se gradi vrz osnova na vzaemna pocit featured

Пријателство меѓу два народа се гради врз основа на взаемна почит

Од историјата треба се извлекуваат поуки, а не таа да се користи за ситни дневно-политички поени со разгорување на најпримитивните чувства на омраза кон другиот, вели за „Само прашај“ професорот д-р Марјан Иваноски...

zagrizuvacka e promocijata na fasistickoto minato na carska bugarija featured

Загрижувачка е промоцијата на фашистичкото минато на царска Бугарија

Во времето на царот Борис Трети, во 1940 година во Бугарија е донесен Законот за заштита на нацијата со кој се ограничуваат правата на Евреите и се легализира антисемитизмот и омразата кон Евреите...

images istrazuvame Na vizijata za Skopje intro

На визијата за Скопје ѝ недостига здрав разум

Скопје денес е пред пресвртница бидејќи во фаза на подготовка е нова визија за градот за следната декада. Анализиравме дали се можни промени кон подобро...

Тагови

Реформите во образованието треба да почнат од училишните тоалети

Едвај се чека одлуката на Владата за прогласување на езерото Треска за туристичка развојна зона што ќе го отвори патот за „слатки“ субвенции за инвеститорите и за распродажба на земјиште за изградба на хотелски комплекс, викенд куќи и станбени објекти...

Затворите имаат подобри хигиенски услови од некои училишта во велешко

Училишни згради стари и повеќе од 60 години, коишто тешко се затоплуваат од печки на дрва затекнавме во руралните средини во околината на Велес. Во некои од нив, тоалетите се во очајна состојба, се наоѓаат во дворот и немаат вода...

Скопските училишта далеку од стандардите

Како научна фантастика во скопските основни училишта звучи исполнувањето на новите нормативи и стандарди поставени од Владата кои меѓудругото предвидуваат употреба на смарт табли и ЛЦД проектори во наставата...

Не им е лесно на учениците од Непроштено и Селце

Греалките немаат сила да го совладаат студот во училиштето „Екрем Чабеј“ во селото Непроштено во тетовско. Во училиштето само распоредот на учениците по клупите е по протокол, оној за заштита од Ковид – 19. Се‘ останато е надвор од сите нормативи и стандарди...

Нема големи промени на повидок, малите се во игра цело време

На кратко, би можеле да кажеме дека функционалната писменост на словенечките студенти од 2006 година е или над просечната писменост на студентите од земјите на ОЕЦД (2006, 2015, 2018) или, незначително под просекот на земјите од ОЕЦД (2009, 2012)...

Реформите во наставната програма во Словенија не ги поврзавме со „ПИСА шокот”

„Кога за првпат бевме вклучени во истражувањето на ПИСА (PISA - Programe for International Student Assessment која е меѓународна студија која ги проценува спо­­собностите, знаењата и вештините на учениците во примена на она што го научиле) во 2006 година, имавме ниски/слаби резултати за функционална писменост во Словенија...