fbpx

Истражуваме

images istrazuvame Zekirija Hasipi Nepotrebno se stravuva deka se brza so reformite vo obrazovanieto intro

Зеќирија Хасипи: Непотребно се стравува дека се брза со реформите во образованието

...

images istrazuvame Mila Carovska Obrazovanieto ima potreba od osovremenuvanje intro

Мила Царовска: Образованието има потреба од осовременување

Голем број реакции во јавноста предизвика новата концепција за основото образование што на предлог на Министерството за образование и наука ја усвои Владата...

images istrazuvame Sustinski promeni ili nov haos vo obrazovanieto intro

Суштински промени или нов хаос во образованието

Речиси 42.000 илјади ученци во прво и во четврто одделение од следната учебна година ќе учат по новата концепција за основното образование, реформа која предизвика многу реакции во јавноста...

images istrazuvame So Pesbus na uciliste vo Slovenija intro

Со „Пешбус“ на училиште во Словенија

Основното училиште „Грм“ се наоѓа во гратчето Ново Место, кое има околу 24.000 жители и е оддалечено повеќе од 70 километри од Љубљана. Кога на 1 септември 1971 година за првпат се отвориле вратите на новото основно училиште, тоа било голем настан за повеќе од 900 ученици и нивните родители, но и за целиот град...

images istrazuvame Se gradese so samopridones ke se privatizira so subvencii samoprasaj

Се градеше со самопридонес, ќе се приватизира со субвенции

Едвај се чека одлуката на Владата за прогласување на езерото Треска за туристичка развојна зона што ќе го отвори патот за „слатки“ субвенции за инвеститорите и за распродажба на земјиште за изградба на хотелски комплекс, викенд куќи и станбени објекти...

images istrazuvame Zelbata za profit moze da ja unisti magijata na ezeroto Treska intro

Желбата за профит може да ја уништи магијата на езерото Треска

Новиот урбанистички план за езерото Треска предизвика голем интерес и полемики во јавноста бидејќи предвидува значително менување на ликот на оваа локација...

images istrazuvame Potop od vtoriot bran na KOVID 19 FEATURED intro

Потоп од вториот бран на КОВИД-19

Пандемијата од коронавирусот ги извади на површина сите маани на погрешните политики во здравствениот систем во изминативе години. Во Македонија на секој час умира по еден човек од компликации од КОВИД-19. Поголема шанса за живот имаат само „среќниците“ што можат да си дозволат лекување во приватните клиники...

Тагови

На Итната помош ѝ треба помош

Им недостигаат доктори и медицински сестри, им недостигаат тестови за КОВИД-19, а дополнителен проблем е кога некој од персоналот ќе заболи или треба да оди во изолација. Малиот број на доктори во Итната помош посебно дојде до израз во време на пандемијата...

Чувството на беспомошност најмногу боли

Скопјанката Сунчица Тодоровска веќе еден месец самата води вистинска борба со КОВИД-19, но и со здравствениот систем за да им го спаси животот на сопругот и нејзиниот татко. Таа најмногу се жали на односот на нивните матични лекари, бидејќи одбивале да ги прегледаат...

Ставете огледало под нос за да видите дали е починат

Јас бев во кујна, подготвував вечера, Трајче си потпевнуваше „Дафино вино црвено, момчето ти е...“, кога престана, не можеше да ја доврши песната оти секрет му се слеа во грлото“, раскажува скопјанката Лиле Петровска, која сѐ уште не може да се соземе од шокот што го доживеала пред неколку недели...

За пописот се дебатираше во ТОП ТЕМА на Телма ТВ

Дали сме подготвени реално да се преброиме додека пописот е заглавен на пат до Собранието е темата на дискусија во емисијата Топ тема на Телма ТВ. Со Сања Васиќ дебатираат Иванка Василевска, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Снежана Калеска Ванчева, пратеничка од СДСМ и Илми Селами од ДУИ...

18 години државата троши пари на проекти без попис

Државата 18 години креира политики без да знае колку луѓе живеат во неа. Низ парцијални податоци се бара демографската структура, нивото на образование, занимањата, економската дејност. Стручните лица алармираат дека попис е насушно потребен...