fbpx

Истражуваме

Ставете огледало под нос за да видите дали е починат

Јас бев во кујна, подготвував вечера, Трајче си потпевнуваше „Дафино вино црвено, момчето ти е...“, кога престана, не можеше да ја доврши песната оти секрет му се слеа во грлото“, раскажува скопјанката Лиле Петровска, која сѐ уште не може да се соземе од шокот што го доживеала пред неколку недели...

images istrazuvame Stavete ogledalo pod nos za da vidite dali e pocinat intro

Ставете огледало под нос за да видите дали е починат

Јас бев во кујна, подготвував вечера, Трајче си потпевнуваше „Дафино вино црвено, момчето ти е...“, кога престана, не можеше да ја доврши песната оти секрет му се слеа во грлото“, раскажува скопјанката Лиле Петровска, која сѐ уште не може да се соземе од шокот што го доживеала пред неколку недели...

images na acik Sto sodrzi predlog zakonot za preraspredelba intro

Што содржи предлог-законот за прераспределба на административците кои не одат на работа?

...

images zivejacka Za popisot se debatirase vo TOP TEMA na Telma TV intro

За пописот се дебатираше во ТОП ТЕМА на Телма ТВ

Дали сме подготвени реално да се преброиме додека пописот е заглавен на пат до Собранието е темата на дискусија во емисијата Топ тема на Телма ТВ. Со Сања Васиќ дебатираат Иванка Василевска, пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ, Снежана Калеска Ванчева, пратеничка од СДСМ и Илми Селами од ДУИ...

images zivejacka 18 godini drzavata trosi pari na proekti bez popis intro

18 години државата троши пари на проекти без попис

Државата 18 години креира политики без да знае колку луѓе живеат во неа. Низ парцијални податоци се бара демографската структура, нивото на образование, занимањата, економската дејност. Стручните лица алармираат дека попис е насушно потребен...

images zivejacka Za osum godini vo Istocna Makedonija se iselile ziteli kolku eden pomal grad intro

За осум години од Источна Македонија се иселиле жители колку еден помал град

Источниот плански регион ги очекува податоците од пописот за да може да креира нови развојни политики кои се разбира, зависат од бројот на населението. За последните осум години во овој крај се иселиле околу 5.500 жители...

MVR broi 2502892 drzavjanstva intro

Жителите од кичевско ќе се попишуваат, ама иселените роднини да не се запишуваат како „гастербајтери“

Во многу куќи во Западна Македонија напролет ќе нема кој да им отвори врата на попишувачите. Многу села се запустени, а училиштата се преполовени...

MVR broi 2502892 drzavjanstva intro

МВР брои 2.502.892 државјанства

Врз основа на евиденцијата на матичните броеви, МВР брои нешто над 2,5 милиони државјани. Во оваа бројка се опфатени и тие што живеат тука, и оние кои пријавиле дека се иселени. Заводот за статистика пак на крајот на ланската година евидентирал половина милион жители помалку...

Тагови

На големо се подготвува попис, но без Закон за попис

На неполни пет месеци до пописот, земјава сè уште нема Закон за попис. Предлогот законот е во собраниска процедура, но сериозно доцни и покрај притисоците на стручните лица дека треба итно да се донеси, бидејќи од тоа зависи и финансирањето, обуката на попишувачите и многу други детали...

Министерство за политички систем скроено за политички цели

ALB Партиски вработувања за партиски членови, коишто се производ на политички договори што секогаш се случуваат пред и по изборите внатре во коалициите на македонските и албанските партии...

Регрутација на 3.509 млади административци вредна 100 милиони евра

Илјадници луѓе формално поминале низ оваа институција, но најголем дел од нив, не доаѓале на работа, иако земале плата...

Работат 44, а плата земаат 1.410 лица

ALB Година и пол по формирањето, Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците сѐ уште е во фаза на просторно консолидирање и кадровско екипирање...

Изгради си на диво, па легализирај го криминалот

Дивоградбите го преземаат приматот на староградските куќи како заштитен знак на Охрид. Бесправно изградени викендички, семејни куќи, поткровја, станбени згради, па дури и хотели се распослани во срцето на Националниот парк Галичица, на крајбрежјето и во централното подрачје на градот на УНЕСКО...