fbpx

Тагови

Таг: македонија

zapadniot balkan ke go priceka vozot za eu featured 1
Западен Балкан ќе го причека возот за ЕУ

ЕУ планира со шест милијарди евра инвестиции да им помогне на земјите од Западен Балкан во спроведувањето на...

otvoren balkan propadna vo berlinskiot proces featured
Отворен Балкан пропадна во јазот помеѓу Белград и Приштина

Тајмингот во кој албанскиот премиер го соопшти повлекувањето од Отворен Балкан укажува дека овој...

balkanska formula za politicka dolgovechnost seat propaganda zhneat glasovi
Балканска формула за политичка долговечност: Сеат пропаганда, жнеат гласови

Политиката во денешно време доби нови префинети форми на пропаганда, а балканските лидери се чини дека...

otvoren balkan gi podotvori granicite no barierite ostanaa featured predna
Отворен Балкан ги подотвори границите, но бариерите останаа

Балканската реалност се менува потешко од европската. Оваа порака не е нова, но последниов период може да...

centarot za makedonski jazik od lerin gi prezivea nacionalistite sudot gi odbi prigovorite 1
Центарот за македонски јазик од Лерин ги „преживеа” националистите – Судот ги одби приговорите

Судот во Лерин го отфрли приговорот на леринскиот јавен обвинител и неколку други организации и поединци...

megu makedoncite od severot na grcija ne se davame po drzavnost sme grci no po nacionalnost sme makedonci 1
Меѓу Македонците од северот на Грција: Не се даваме, по државност сме Грци, но по националност сме Македонци

Грчките бунтовност и темперамент може да се каже дека се вгнездиле кај Македонците од тој крај, во позитивна...

sudot vo lerin dobi prigovori za registracijata na centarot za makedonski jazik ke odlucuva na 19 januari i 2 fevruari 1
Судот во Лерин доби приговори за регистрацијата на Центарот за македонски јазик, ќе одлучува на 19 јануари и 2 февруари

Регистрацијата на невладината организација Центар за македонски јазик ги разбранува духовите во Грција....

makedonija bugarija sosedska sopka na patot kon eu featured
Македонија – Бугарија: Соседска сопка на патот кон ЕУ

„Ако во 2017 година Заев и Борисов порачаа дека отсега Македонија и Бугарија ќе гледаат само напред, пет...

bugarski kulturni klubovi zblizuvanje na dva naroda ili provokacija featured
Бугарски клубови: провокација наместо обид за зближување

Пред седиштето на неодамна отворениот бугарски културен клуб „Цар Борис III“ сега нема полициско...