fbpx

Тагови

Таг: училиште

ucilistata ne dobivaat poddrska od instituciite za zastita od vrsnicko nasilstvo featured
Училиштата не добиваат поддршка од институциите за заштита од врсничко насилство

Што работат Државниот совет за превенција на детско престапништво и Националното координативно тело за...

so godini se finansiraat dve drzavni tela za zastita od vrsnicko nasilstvo koi nikogas ne sme gi slusnale featured
Постојат две државни тела против врсничко насилство кои никогаш не сме ги слушнале

Трагедијата што ја предизвика ученик во основно образование во Белград одново отвори дебата за едно прашање...

images prasaj Dali od septemvri ke ima poinakov sistem za ucenje od dalecina
Дали од септември ќе има поинаков систем за учење од далечина?

Заменичката министерка за образование и наука Елизабета Наумовска ги најавува плановите...

images prasaj Dali do krajot na godinata ke se realiziraat odlozenite ucenicki ekskurzii
Дали до крајот на годината ќе се реализираат одложените ученички екскурзии?

На прашањето на Ванеса Крстева од гимназијата „Славчо Стојменски“ од Штип, одговара...

images prasaj Dali na dete koe zivee na 3 kilometri od ucilisteto i patuva so taksi mu sleduvaat patni trosoci
Дали на дете кое живее на 3 километри од училиштето и патува со такси му следуваат патни трошоци?

Одговара Бојан Трпевски од Македонското здружение на млади правници...

images prasaj Dali mozam da prijavam vrsnicko nasilstvo vo ucilisteto
Дали можам да пријавам врсничко насилство во училиштето?

Одговара Стефан Богески од Коалицијата...

Дали може ученик да се врати во редовно училиште откако бил префрлен во специјално училиште?

Хиперактивно детенце го отпишаа од училиште и сега мора да оди во специјално училиште кое е...

Дали директор на основно училиште го следува работно место после истекот на мандатот за директор?

Дали директор на основно училиште го следува работно место после истекот на мандатот за...

Како можеме да одбраниме дете од мобинг од други деца во училиште?

Одговара Димитар Низамовски од Младинскиот образовен форум. Одговара Димитар Низамовски од Младинскиот...