fbpx

Тагови

Таг: вакцини

koi se nesakani posledici od vakcinite featured
Кои се несакани последици од вакцините?

Во поглед на несаканите последици кои многу често ги плашат родителите значи, имаме различни вакцини имаме...

od sto stiti hpv vakcinata i dali treba da ja primaat i momcinja featured
Од што штити ХПВ вакцината и дали треба да ја примаат и момчиња?

ХПВ вакцината е всушност вакцина којашто штити од хуман папилома вирусот. Досега оваа вакцина се дава на 12...

od sto stiti mrp vakcinata i vo kolku dozi se prima featured
Од што штити МРП вакцината и во колку дози се прима?

МРП вакцината штити од три болести. Тоа се морбилите, тоа е рубеолата или сипаницата односно од малата...

koga se prima polio vakcinata featured
Кога се прима полио вакцината?

Ние гледаме сега некои последици од полиомиелитот што ги имаат да речам возрасни што во тоа време кога ја...

od sto stiti diteper vakcinata featured
Од што штити ДиТеПер вакцината?

ДиТеПер штити всушност од три болести, а тоа се дифетерија, тетанус и пертусис. Од 2015 година кога ги воведовме...

od sto stiti pneumokoknata vakcina featured
Од што штити пнеумококната вакцина?

Пнеумококната вакцина штити од стрептококус пнеоумоние бактеријата која што повторно ќе речам во првите...

od koga e vovedena rotavirus vakcinata vo redovniot kalendar i od sto stiti featured
Од кога е воведена ротавирус вакцината во редовниот календар и од што штити?

Ротавирусната вакцина во нашата земја во редовниот календар ја воведовме во 2019 година. Ротавирусот е еден од...

koga treba da se primi vakcina za hepatitis b featured
Кога треба да се прими вакцина за хепатитис Б?

Хепатитис Б е исто вакцина која што децата првата доза ја примаат во породилиште заедно со БЦГ, а потоа уште...

sto pretstavuva bcg vakcinata i zosto e vazno da se primi featured
Што претставува БЦГ вакцината и зошто е важно да се прими?

БЦГ е вакцина која што сите новородени што се родени во родилиште ги примаат уште на самото раѓање. Меѓутоа,...