fbpx

Во градот Дебар на македонско-албанската граница колегите новинари пронашле уникатен начин како да го поттикнат соживотот помеѓу трите етнички заедници кои живеат во овој регион. Нивната локална...
Повеќе

Давид Хил е петнаесет годишен ученик во средното хемиско училиште „Марија Склодовска - Кири” на отсекот за очна оптика. Сака филм и музика, свири гитара, но посебно ужива на часовите за фолклорни...
Повеќе

Човек не може да остане рамнодушен на трогателната приказна на малиот Кан, десетгодишен ученик со аутизам кој уште од најрана возраст на свој грб ги почувствувал проблемите што ги имаат овие деца во...
Повеќе

Родовата нееднаквост е голем проблем во Македонија бидејќи високите раководни функции во компаниите и во државните институции се уште најчесто се резервирани за мажи додека за жените стануваат...
Повеќе

Детскиот џагор и смеа се секојдневие во домот на Ѓулсебат и Ѓулбас Синан иако нивните деца веќе одамна се возрасни луѓе. Тагата е присутна единствено кога треба да се одделат од децата кои им биле...
Повеќе

Група деца моделираа објекти и згради од Скопје. Нивните идеи ги претвораа во фигури и макети со пластелин, глина и хартија. Идејата на организаторот „Плоштад Слобода“ е модерната архитектура во...
Повеќе

Ученици од основно училиште Коста Рацин, од средните општински училишта во Струмица и димпломци од факултетите при Универзитетот Гоце Делчев во Штип се вклучија во голема еко-акција што неодамна се...

Родовата нееднаквост за мене е една од најфрустирачките категории со кои се занимава денешницата. Живееме во 21 век, а сè уште се соочуваме со поразителни бројки дека 60% од гладните во светот се...
Повеќе

Жителите на Ново Село со години одат почесто на кафе во Петрич отколку во Струмица, а Бугарите редовно одат на пазар во нашата земја. Слична е состојбата и на југот. Во Гевгелија „врие“ од Грци кои...
Повеќе

29 годишната Рамона Франк и 24 годишната Мара Апелхаген се симболот на младата генерација во Германија која гласно се протистави на индустријата за фосилни горива. Дојдени се во Скопје на покана на...
Повеќе

Педесетина студенти од Архитектонскиот факултет претставија 11 идеи за урбанистичко уредување на Кочани: изградба на електрана што ќе ги користи нус производите од преработката на оризот за...
Повеќе

Некогашната наставничка по англиски јазик, Оливера Миовска, денес е успешна раководителка во компанија за транспорт. Иако стереотипно работата во образование повеќе одговара за жените, таа вели дека...
Повеќе

Разговаравме со Марко Лукиќ, сопственик и директор на една од најдобрите семејни компании во Словенија, која е специјализирана за изградба на куќи со ниска потрошувачка на енергија, со пасивна...
Повеќе

Маја Лотрич има 25 години, а веќе има силно развиено чувство на одговорност, таа е дама што го видела светот, завршувајќи ги магистерските студии на Факултетот за Економија на Универзитетот во...
Повеќе

Клаудија де Кастро Калдеириња, основач и извршен директор на „Редскоуп консалтинг“ (Redscope Consulting), Белгија, во ова интервју зборува на тема родова еднаквост, инклузија, натпреварување и...
Повеќе

Борбата за правата на жените започнала во 19-от век, кога жените имале право на образование и работа, а истовремено и тежнееле кон тоа да учествуваат во одлуките во политиката. Нов Зеланд е првата...
Повеќе

Се верува дека Махатма Ганди рекол: „Ниту една култура не може да опстои ако се обидува да биде ексклузивна“. Ексклузијата, односно исклучувањето предизвикува уште повеќе ексклузија, додека...
Повеќе

Жените претприемачи во Македонија се соочуваат со недоволна поддршка и општествени стереотипи. Од работодавците во земјава само 25% се жени. Три жени претприемачки раскажуваат зошто...
Повеќе

„Ние сите заедно градиме компанија која ќе постои и после нас“ е мотото на Ирена Јакимовска, која е сопственичка и менаџерка на компанијата специјализирана за производство за текстил за домаќинство...
Повеќе

Бизнисмените во металната индустрија ја нарекуваат „железната дама“ во индустријата и дизајнот. Марта Наумовска Грнарова дипломирала на Машинскиот факултет во Скопје, денес е сопственик и менаџер на...
Повеќе

Со само 27 години, охриѓанката Симона Трповска има успешна кариера и професионален кредибилитет како меѓународен сертифициран ментор. Веќе пет години, таа е консултант на програми за стратешко...
Повеќе

Ќе се градат ли станбени згради на местото на руинираната фабриката за бакар „Купрум“ која се наоѓа веднаш до кејот на реката Вардар во скопската населба Хром е прашање кое заслужува внимание со...
Повеќе

#СамоПрашај во соработка со Министерството за труд и социјална политика одговара на најчестите прашања што ги добиваме за алиментацијата: до колку години се плаќа, како се наплаќа ако родителот...

Македонија се' уште нема регистар на малигни заболувања кој треба да покаже кои се најчестите видови рак, бројот и возраста на пациентите. Доколку би било познато, би се кроеле и...
Повеќе

Какви впечатоци и очекувања имаат граѓаните ден по референдумот? #СамоПрашај споделува една граѓанска, пост-референдумска фото-перспектива. Драган Ефремов, пекар „Искрено,  не верував дека...

На врвот на Водно им пркосат на багерите, а долу во име на сите Скопјани ја бијат институционалната битка „Не низ Водно“. Само прашај ги праша трите активистки Жаклина Мијалковиќ-Анастасова...
Повеќе

Обединетите нации и разни институции пресметале дека ако се постигне родов паритет, глобалниот БДП ќе се зголеми за 28 билиони долари, бидејќи жените се` уште се недоволно искористен човечки ресурс...
Повеќе

Стефанија Димеска е 24 годишна девојка. Дипломиран машински инженер за роботика и мехатроника. Волонтерка во Црвениот Крст. Моторџика, возач, падобранка, а три пати неделно тренира и кунг фу. Но,...
Повеќе

Во политиката, жените се една третина од пратениците во просек во земјите од ЕУ. Во Европскиот Парламент досега само две жени биле избрани за претседатели. Најголемите партии уште имаат...
Повеќе

Даница Личанин Блажевска, сопственичка на Рептил маркетите, вели дека во денешниот динамичен свет е многу тешко да се пронајде рамнотежа помеѓу кариерата и семејството. Но затоа, вели таа,...
Повеќе

Стратегијата за женско претприемништво чека на потпис од министерот за економија. Дали со неа ќе се обезбеди комплементарност и временска поврзаност и на владините и на граѓанските...
Повеќе

Докажано е дека со застапеноста на жените на управувачките позиции се зголемува економската ефикасност и конкурентностa на организацијата. За мерките со кои може да се достигне критичниот праг од 30...
Повеќе

Во Собранието има 45 пратенички, но досега сите собраниски претседатели биле мажи. Во Владата се избрани 4 министерки, а само 6 жени се градоначалнички на општини. Министерката за труд и...
Повеќе

Нешто над 12% од учениците во Македонија се дислексичари или во одделение со 30 ученици, 3-4 деца имаат тешкотии со читање и разбирање на прочитаното, покажало итражувањето на Здружението за...
Повеќе

Родовиот јаз во бизнисот во Македонија се гледа низ два податока: жените се сопственички на 1/3 од регистрираните компании во земјава и вториот, нивните фирми остваруваат само 10 % од профитот....
Повеќе

Прашавме ученици со попречености што би сакале да знаат нивните професори и соученици за нив за оваа и за следната година. Нивните новогодишни желби се остварливи оти не зависат од Дедо Мраз.
Повеќе

Црната маска од сатен и цирконите на очите ѝ го криеше ликот, но не и насмевката и задоволството на оваа дама дека го работи тоа што го сака - нудење сексуални услуги, без да се плаши дали ќе...
Повеќе

Родителите на девојче болно од ретката болест хомоцистинурија неодамна дознале дека може да добијат рефундација на парите што ги трошат за дел од храната, која всушност е лек за нивната ќерка....
Повеќе

Скоро 2.000 ученици со полесна интелектуална попреченост посетуваат настава во редовните основни училишта, наместо досегашната пракса кога тие одеа во специјални училишта. Првичните резултати...
Повеќе

Пред да тужите за спор од мала вредност, имајте предвид дека само за судски и адвокатски трошоци ќе ви требаат минимум 12.700 денари, па може да излезе да бидете повеќе зијан одошто ќар, дури и...
Повеќе

Вера Апостоловска, средношколка со церебрална парализа Неколку минути пред 13 часот. Во училишниот двор на скопската гимназија „Орце Николов“ се слуша смеа од мала група ученици чиј поглед одеднаш...
Повеќе

Од лани во лабораторијата во МАНУ воведена е и нова методологија за генетски испитувања, каде истовремено се анализираат дури 4.800 гени. Но, оваа анализа се уште не е на товар на Фондот за...

8-годишната Елеонора Младеновска од зафрленото планинско село Враготурце, ланската учебна година пропешачи 2.500 километри за да оди на настава во соседното село Пелинце, а проблемот со превозот не...

На 19 јануари годинава Сенија и Медијак ја добиле првата рожба, ќерката Мина. Тоа бил истиот месец кога Сенија го прославила својот 15-ти роденден, а таткото 17-тиот. Се засакале кога таа имала 9...
Повеќе

Во неофицијалниот регистар на ретки болести, што од пред неколку години почна да го води Министерството за здравство, првиот пацеинт со ФАП е впишан во април годинава, а во меѓувреме со истата...
Повеќе

Видеото е изработено во рамките на кампањата "Гледај со срцето, прифати ја различноста" на Хелсиншкиот комитет за човекови права на РМ. Во него се прикажани талентите и можностите на неколку...
Повеќе

Четворица спортисти - фудбалер, кошаркарка, стрелач и стрелачка, сите со различна попреченост, не' уверуваат дека секојдневието со пречки е мотивација за новиот ден. Ни кажуваат што...
Повеќе

УЈП не одговара зошто го прекршила Законот за даночна постапка и кога грешката ќе биде исправена и на Христовски ќе му бидат вратени осумте илјади денари, а за случајот постапка отвори и Народниот...
Повеќе

На негрижата за опожарената градинка во Шуто Оризари ѝ пркосат Емран, Рафета, Хатија, Албина и Зекир. Тие се пример дека заедницата на Ромите во Македонија заслужува еднакви можности во...

Зачадена соба, тесна како кутија од кибрит, а некогаш гаража или подрум, веќе еден месец е привремен дом на Спасо Божиновски и на Ванчо Спасовски, неговиот другар по лоша животна судбина....

12-годишната ќерка на Џемиле Мустафовска по епилептичен напад престанала со образованието. Таа треба да учи во специјалното училиште „Златен Сремец“, но мајката не се согласува....

Народниот правобранител од Куманово отвори предмет за да ги утврди причините поради кои не се обезбедува превоз на првачето Елеонора Младеновска (8), дете со посебни потреби од зафрленото...

Горјан Стојковски е член на јунифајд клубот на Специјалната олимпијада Македонија, во кој луѓе со интелектуална попреченост тренираат заедно со кошаркари од популарните македонски клубови. На...
Повеќе

Во Македонија во моментов во основните училишта се запишани 2.235 ученици со попреченост, од кои 1.902 ученика учат во редовни паралелки, заедно со останатите деца, додека 335 ученици со...
Повеќе

Над 120 луѓе со години живеат под отворено небо на само еден километар од центарот на Скопје. Во најголемата населба на бездомници, дури половината од нив се деца кои не одат во градинка и во...
Повеќе

Нема решение за стотината бегалци и мигранти, главно од Сирија и Ирак, кои веќе осум месеци се заглавени во транзитниот центар „Винојуг“. Оние кои го напуштиле центарот, заминале во...
Повеќе

Преселување од една зграда во друга, настава во бараки, настава без греење во зима, страв за безбедноста, нападнати ученици, ученици што во импровизираните училишта носат ќебиња и греалки од дома,...
Повеќе

Оригиналниот хормон за раст е неопходен за да продолжи лекувањето на 30 деца со проблеми во растот, а економскиот директор на Клиниката за детски болести Ридван Ибраими ќе го набави откако го доби...
Повеќе

Дали е спречено криумчарењето на мигранти преку македонските граници? Дали со нерегуларните мигранти се постапува хумано? Кои се можните последици по државата за прекршување на меѓународни акти?...
Повеќе

Во Агенцијата за електронски комуникации (АЕК), која по иницијативата на Народниот правобранител го контактираше кабелскиот оператор и така се заврши работата договорот да биде раскинат без казна за...
Повеќе
Нема повеќе содржини

             
             
fb   twit   instagram   youtube
             

blank