fbpx

Видео

Јане Спасиќ : Независниот театар е послободен, но и потежок за реализација

Немањето простор е најголем проблем за развојот на нов, различен, алтернативен, театар во земјава, каде што формата на лабораторија ќе биде пристапна, и каде ќе може да се згреши, за да се дојде до некоја нова естетика – вели режисерот Јане Спасиќ...

images video Jane Spasic Nezavisniot teatar e posloboden no i potezok za realizacija samoprasaj

Јане Спасиќ : Независниот театар е послободен, но и потежок за реализација

Немањето простор е најголем проблем за развојот на нов, различен, алтернативен, театар во земјава, каде што формата на лабораторија ќе биде пристапна, и каде ќе може да се згреши, за да се дојде до некоја нова естетика – вели режисерот Јане Спасиќ...

images video Lence Aleksovska Velickovska Zenite se uste se malubrojni vo sportot samoprasaj

Ленче Алексовска – Величковска: Жените сè уште се малубројни во спортот

„Во 2004 година, имавме 2% присуство на жените во сите спортски организации, што е поразителна бројка. Денес таа е покачена на 8%...

images video Da si bideme poddrska bidejki site sme so precki samoprasaj

Да си бидеме поддршка, бидејќи сите сме со пречки

Нашите животи се одговорност на нашите семејства, а треба и заедницата да ни помогне и да ни го олесни живеењето во Македонија, вели Ѓорѓи Сурловски, лице со интелектуална попреченост...

images video Nasilstvoto vrz zenite ne e privaten problem samoprasaj

Насилството врз жените не е приватен проблем

Анализата за фемициди на Националната мрежа против насилство врз жените покажала дека 60% од жртвите биле убиени од нивниот интимен партнер...

images video Aco Kondev Skopskiot kic go sakaat luge koi ne ja prifakaat realnosta samoprasaj

Ацо Кондев: Скопскиот кич го сакаат луѓе кои не ја прифаќаат реалноста

Неисцрпниот материјал на „Скопје 2014“ е провокација за фотографот Александар Кондев, кој визуелно ни го прикажува „наследството“ што им го оставаме на идните генерации...

images video DRUGGY Skopje vredi da se saka samoprasaj

DRUGGY: Скопје вреди да се сака

Под итно да се престане со градењето и натрупувањето на нови згради едни до други на сметка на зеленилото во Скопје, вели траперот Драган Иванов - DRUGGY, кој низ својата музика не пропушта да биде совеста за градот. Тој не сака градоначалници „комшии“ и затоа не е тивок за неправдите кои му се прават на Скопје...

images video Nezavisnite vo bitka za zeleni opstini samoprasaj

Независните во битка за зелени општини

„Политика е сѐ околу нас и со активизмот одат рака под рака.“ Група ентузијасти и долгогодишни борци за зелени локални политики ќе се борат да ја освојат довербата на гласачите на претстојните избори...

Тагови

Ѓоко Здравески: Време е да се свртиме кон себеси

Време е за чистењето на умот од метастазата на информации што постои во цивилизацијата во која живееме и центрите на моќ околу кои гравитираат луѓе што се волци во овча кожа би сакал да станат центри на емпатија и сосрадание, вели поетот Ѓоко Здравески...

Европската Унија пред усогласени ковид пасоши за патувања

Додека членките на ЕУ се приспособуваат да се приклучат на заедничкиот систем на ковид пасоши, останатите земји ќе мора да се усогласат со принципите на Унијата и СЗО. Надлежните во регионот велат дека нема да биде едноставно да се формира единствен систем на ковид пасоши...

Бутарис: „Не лажете ги гласачите“

"Секогаш зборувајте ја вистината пред гласачите и не ветувајте нешто што не можете да го исполните" вели поранешниот градоначалник на Солун и грчки стопанственик, Јанис Бутарис, во интервјуто за Рес публика. Вели дека е сурово она што му се случува на Охрид кој е на чекор да го загуби статусот под УНЕСКО...

Пандемијата ја внесе дигитализацијата во судовите

„Првото онлајн судење во Кавадарци, по кое следеа и редица други, покажа дека дигитализацијата ќе овозможи неограничен пристап до правичната правда“, вели претседателот на кавадаречкиот суд Лазар Нанев...

Владата упорно ќе продава земјиште, ВМРО-ДПМНЕ упорно ќе го блокира законот

Владата нема да го повлече Законот за продажба на државно земјоделско земјиште којшто овозможува откуп на закупените парцели по 10 години за евтини пари...

Ирина Маја: Пандемијата ја смени комуникацијата со потрошувачите

Пандемијата ги натера компаниите да го сменат начинот на комуникација со потрошувачите, сублимира Ирина Маја, директорка за креативни маркетинг стратегии во рекламната агенција Меккен Ериксон. Најбрзите ја сменија улогата, делувајќи солидарно...