fbpx

Oдговараме на прашања од граѓаните, истражуваме и информираме за теми од јавен интерес

Прашања и одговори

Во светот на тишината многу бариери за глувонемите луѓе

Дали сте се запрашале како би изгледал вашиот живот кога рацете би ви служеле како средство за комуникацијата? Тешко е секојдневието во светот на тишината, а Македонија не прави доволно за луѓето со оштетен слух и говор, кои секојдневно се соочуваат со проблеми и бариери...

vo svetot na tishinata mnogu barieri za lugjeto so oshteten sluh

Во светот на тишината многу бариери за глувонемите луѓе

Дали сте се запрашале како би изгледал вашиот живот кога рацете би ви служеле како средство за комуникацијата? Тешко е секојдневието во светот на тишината, а Македонија не прави доволно за луѓето со оштетен слух и говор, кои секојдневно се соочуваат со проблеми и бариери. Надоместокот за глувост е незначителен, толкувачи нема доволно и се малку платени, а и свеста во општеството сè уште не е на завидно ниво за овие граѓани да се чувствуваат рамноправни...

zrtvite na vrsnicko nasilstvo se izlozeni na napadi koga javno ke progovorat za toa featured

Жртвите на врсничко насилство се изложени на напади и кога јавно ќе проговорат за тоа

„Ќе ти се расипе шминката девојче“ – ова е еден од најбенигните коментари на објава на социјалните мрежи на момче кое неодамна ја сподели својата приказна за тоа дека било жртва на врсничко насилство...

planot za rast od eu i stap i morkov za zapaden balkan featured

Планот за раст од ЕУ и стап и морков за Западен Балкан

Додека Европа одбројува до изборите за европскиот парламент и нова „влада“, Западен Балкан пребројува колку пари ќе добие од Планот за раст лансиран кон крајот на минатата година и верифициран на почетокот на годинава од европските институции....

reguliranjeto na vestackata inteligencija vo makedonija e kako izmesana slozuvalka featured

Регулирањето на вештачката интелигенција во Македонија е како измешана сложувалка

Вештачката интелигенција е најчеста тема за која се зборува секаде, па и во Западниот Балкан....

Прашања и одговори

kako graganite mozat onlajn da izvadat izvestaj od krediten registar i za sto sluzi featured

Како граѓаните можат онлајн да извадат извештај од Kредитен регистар и за што служи?

Народната Банка согласно закон води кредитен регистар

dali vraboten so poveke operacii ima pravo na materijalna pomos featured

Дали вработен со повеќе операции има право на материјална помош?

Според општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството

dali mi sleduva 30 dena odmor pred da odam vo penzija featured

Дали ми следува 30 дена одмор пред да одам во пензија?

Според Законот за работните односи годишниот одмор по правило се користи во текот на календарската година

rabotam vo firma vo industriskata zona vo tetovo nemame zemeno plata dva meseci kade da se obratime featured

Работам во фирма во индустриската зона во Тетово. Немаме земено плата два месеци. Каде да се обратиме?

Работодавачот е должен на работниците да им исплати плата на начин утврден со закон

koi se nesakani posledici od vakcinite featured

Кои се несакани последици од вакцините?

od sto stiti hpv vakcinata i dali treba da ja primaat i momcinja featured

Од што штити ХПВ вакцината и дали треба да ја примаат и момчиња?

ХПВ вакцината е всушност вакцина којашто штити од хуман папилома вирусот

od sto stiti mrp vakcinata i vo kolku dozi se prima featured

Од што штити МРП вакцината и во колку дози се прима?

МРП вакцината штити од три болести

koga se prima polio vakcinata featured

Кога се прима полио вакцината?

od sto stiti diteper vakcinata featured

Од што штити ДиТеПер вакцината?

ДиТеПер штити всушност од три болести, а тоа се дифетерија, тетанус и пертусис