fbpx

На ачик

Правда го прекрши и Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер за да ги скрие авторите на измените на КЗ

Министерството за правда продолжува да игра игри околу откривањето на јавноста на имињата на правниците или правни експерти кои што ги подготвиле измените на Кривичниот законик...

Правда

Правда го прекрши и Законот за слободен пристап до информации од јавен карактер за да ги скрие авторите на измените на КЗ

Министерството за правда продолжува да игра игри околу откривањето на јавноста на имињата на правниците или правни експерти кои што ги подготвиле измените на Кривичниот законик...

Борба за Влае

Гласањето за бетонизацијата на Влае се турка пред да има техничка влада

Над 700 анкетни листови се поднесени во обид да се разубеди Општина Карпош во решеноста да го донесе Деталниот урбанистички план за Градска четврт СЗ19 во Влае 2, кој, според активистите претставува нехумана бетонизација на Влае...

finansiskata policija istrazuva zloupotrebi na sportskite vauceri featured

Финансиската полиција истражува злоупотреби на спортските ваучери

Воведувањето ваучери за финасирање на спортот во земјава требаше да биде систем кој ќе ја заштити државата од финансиските малверзации кои се правеа додека во сила беа претходните Закони со кои се овозможување спонзорирање во спортот...

Roundtable meeting at European Council Copyright: European Union

Наредната година ќе знаеме дали ќе ни се допадне новото лице на ЕУ

Европската унија е во евидентна криза веќе подолго време и полека, но сигурно идеите дека таа треба темелно да се реформира стануваат доминантни...

nikoj ne se zali do instituciite iako treta godina po red nema ucebnici za site ucenici featured

Никој не се жали до институциите иако трета година по ред нема учебници за сите ученици

Оваа учебна година наставниците се оставени да се снаоѓаат кој како знае и умее, бидејќи дел од учебниците нема да стигнат ниту до крајот на оваа година...

nekoi partii vo prredizboriite se reklamirale i na veresija featured

Некои партии во предизборието се рекламирале на вересија

Кај дел од партиите ревизорите за време на изборна кампања нашле и помалку, но и повеќе пари од потребното, а посебно е спорно кога има помалку...

podemot na populizmot vo evropa ke go otezne prosiruvanjeto na eu featured

Подемот на популизмот во Европа ќе го отежне проширувањето на ЕУ

На парламентарните избори следната година популистичките партии (или можеби само една) ќе освојат рекорден број гласови и мандати кај нас, или барем такви се очекувањата...

Тагови

Нов одговор од Правда: Сами себе се демантираат и не ги кажуваат авторите на измените на КЗ

Овој допис во кој се демантираат самите себе доаѓа, според наши информации, по бурниот состанок во врвот на Министерството за правда...

Државните реклами во медиумите носат директна и непоправлива штета

Владата на Зоран Заев и Али Ахмети во 2017 г. го забрани рекламирањето на државните и локалните институции во медиумите, што беше една од највпечатливите алатки на претходната власт на Никола Груевски за контрола врз медиумите...

Измените на Кривичниот законик го вклучија алармот во Брисел

Со измени на Кривичниот законик, со европско знаменце кое би требало да означува усогласување со ЕУ, се намалија затворските казни за злоупотреба на службена положба и за злосторничко здружување...

Бесими ги „oбрa црешите“ околу потфрлањето на наплатата на ДДВ во првите седум месеци од годинава

Министерот за финансии на прес-конференција рече дека не се води евиденција за наплата на ДДВ на месечно ниво, туку само во однос на целата тековна година или во споредба со истиот период лани...

„Холидеј Ин“ – мешалките за бетон вртат, Обвинителството во „лер“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција сѐ уште собира докази за спорниот детален урбанистички план за потегот кај „Холидеј Ин“...

И по 30 години независност нам ни требаат политички арбитри од надвор

Консензусот кој постоеше до сега во Македонија околу надворешно-политичките прашања полека се расипува и растура под налетот на неуспешниот процес на интеграција во Европската унија и појавувањето на алтернативни опции...