fbpx

На ачик

Имаме ли ниво на демократска култура за промена на изборниот модел?

Повеќе од три децении трае потрагата по вистинскиот изборен модел кај нас. Пропорционален, мнозински или комбиниран, отворени листи...

imame li nivo na demokratska kultura za promena na izborniot model featured

Имаме ли ниво на демократска култура за промена на изборниот модел?

Повеќе од три децении трае потрагата по вистинскиот изборен модел кај нас. Пропорционален, мнозински или комбиниран, отворени листи...

Фотографија со знамиња на Европската Унија и знаме на Македонија пред Владата на РСМ

Секој закон што носи европско знаменце не значи дека е и со европска содржина

Кога пред два месеци Владата предложи измени на Законот за игри на среќа, кои би се донеле со европско знаме, уште еднаш се актуелизира прашањето - колку знаменцето е всушност само параван за нивно протнување по брза постапка...

energetskata kriza izrodi mnogu eksperti za energija i klimatski promeni featured 1

Енергетската криза изроди многу „експерти“ за енергија и климатски промени 

Зимата помина, а неславно поминаа и сите апокалиптични сценарија кои се појавија како резултат на судирот во Украина, според кои европските држави требаше да доживеат енергетски колапс...

nadezta za zgradata na tehnometal vardar prva umre featured

Надежта за зградата на „Технометал Вардар“ прва умре

Објектот на поранешниот гигант Технометал во Скопје кој со години е само нем сведок на големината на некогашното претпријатие чие седиште бил, нема да може да се надградува и ќе остане во актуелниот габарит и висина...

centarot za makedonski jazik od lerin gi prezivea nacionalistite sudot gi odbi prigovorite 1

Центарот за македонски јазик од Лерин ги „преживеа” националистите – Судот ги одби приговорите

Судот во Лерин го отфрли приговорот на леринскиот јавен обвинител и неколку други организации и поединци кои се приклучија кон него барајќи да биде поништена регистрацијата на невладината организација Центар за македонски јазик...

slozenoto ime na mpc oa e edna od najpametnite strateski odluki na nasata crkva featured

Сложеното име на МПЦ-ОА е една од најпаметните стратешки одлуки на нашата црква

Во мај 2022 година Српската православна црква ја призна афтокефалноста на Македонската православна црква- Охридска архиепископија. Ова, не само што значеше крај на неколкудецениска борба за самостојна црква, но и остварување на вековниот сон на многу генерации Македонци...

za starata skopska carsija nadlezni se samo onie koi urivaat i gradat na divo featured

За Старата скопска чаршија надлежни се само оние кои уриваат и градат на диво

Седум институции со месеци се обидуваат да решат два големи случаи на незаконско уривање и незаконско градење во Старата скопска чаршија, која е заштитена со закон како културно наследство...

Тагови

Се уриваат рекорди во јавни набавки без огласи

Во периодот јануари-ноември 2022 година вредноста на нетранспарентни јавни набавки реализирани во постапки со преговарање без објавување оглас изнесувала 65 милиони евра...

Ако Македонија влезе во ЕУ, следниот ден Македонците ќе ги фрлат бугарските пасоши

Oтворањето на двата клуба за промовирање на бугарските културни вредности во Македонија со имиња на контроверзни историски личности отвори сериозни политички, историски, но и безбедносни дилеми во нашето општество...

Во средните стручни училишта недостасуваат 457 учебници – лани не се пријавил ниту еден автор

Застарен и нефункционален Закон за учебници, неповолни авторски договори, куси рокови, заплеткани, гломазни административни процедури, ниски хонорари, страв од линч... Долга е листата на фактори поради кои професорите и наставниците имаат мал или воопшто немаат интерес да пишуваат учебници за средно стручно образование (ССО)...

Меѓу Македонците од северот на Грција: Не се даваме, по државност сме Грци, но по националност сме Македонци

Грчките бунтовност и темперамент може да се каже дека се вгнездиле кај Македонците од тој крај, во позитивна смисла. Сакис Ромас од Овчарани вели да бидеш Македонец во Грција е исто како да бидеш човек во некоја држава и да бараш правдини. Со еден збор, тешко е, ни рече тој...

Државата е „заробена“ во партизирана јавна администрација и корупција

Европската комисија со години наназад внимателно ги следи состојбите во јавната администрација и борбата против корупцијата, две теми во делот на извештаите за напредокот наречен „фундаменти“ кои се од клучна важност за приближување на Република Северна Македонија кон Унијата...

Секоја година на Дрисла „гние“ струја за 20.000 домаќинства

Високите сметки за електрична енергија удираат по македонските фирми. Домашните компании полека ја губат конкурентноста на странските пазари, а се намалува и тука, во Македонија...