fbpx

Живеjачка

Се крати ли талкањето низ болниците за добивање терапија?

Со најновата трансформација во примарното здравство, матичните доктори ќе ја следат состојбата на пациентите со хронични болести и ќе им даваат терапија...

se krati li talkanjeto niz bolnicite za dobivanje terapija featured

Се крати ли талкањето низ болниците за добивање терапија?

Со најновата трансформација во примарното здравство, матичните доктори ќе ја следат состојбата на пациентите со хронични болести и ќе им даваат терапија...

ranka featured

Во поранешниот дом „Ранка Милановиќ“ 60-тина семејства со години живеат како во хорор филм

Условите во кои живеат се во најмала рака субстандардни. Во кругот на објектот има три згради кои некогаш биле во добра состојба...

nad 25000 upati za lekuvanje stranci vo drzavnite bolnici klinikite ke baraat zgolemuvanje na fondovskite ceni featured

Над 25.000 упати за лекување странци во државните болници, клиниките ќе бараат зголемување на фондовските цени

Во Македонија лани се лекувале 18.415 странски државјани од 15 различни земји...

sest decenii po skopskiot zemjotres bestrasni vlasti feat

Шест децении по скопскиот земјотрес, бестрашни власти градат пркосејќи им на правилата

Со 14 гласа ЗА, три ВОЗДРЖАНИ и три ПРОТИВ, на 20 јули Општина Центар донесе нов ДУП за градската четврт кај Стара железничка станица. Така овој простор ќе добие нова висококатница на паркингот кај Рамстор во висина од 23 метри, а постојниот објект на КАМ на спротивниот крај на улицата ќе расте од 16 на 23 метри...

so ista fotografija povekemina dobivaat otsteti za kasnuvanja od bezdomni kucinja featured

Со иста фотографија повеќемина добиваат отштети за каснувања од бездомни кучиња

Илјадници бездомни кучиња талкаат по улиците на Скопје. Но, мачниот живот што го имаат и грдата слика што ја оставаат за градот не се единствените проблеми...

cuvanjeto oruzje doma e lazna bezbednost dozvolata da se poseduva ne znaci i da se upotrebuva featured

Чувањето оружје дома е лажна безбедност – да се поседува не значи и да се употребува

Убиствата, самоубиствата, па и несреќните случаи предизвикани од ракување со пиштоли и друг вид оружје кое граѓани легално ги поседуваат, разбирливо ја вознемируваат и јавноста, но и институциите...

ucilistata ne dobivaat poddrska od instituciite za zastita od vrsnicko nasilstvo featured

Училиштата не добиваат поддршка од институциите за заштита од врсничко насилство

...

Тагови

И водата може да ве „изгори“ со високи сметки

Високи сметки, нередовно читање водомери, како да се плати долгот на рати... Скопјани со многу прашања до „Водовод и канализација“, а некои огорчени од високите фактури, бараат чаре...

Постојат две државни тела против врсничко насилство кои никогаш не сме ги слушнале

Трагедијата што ја предизвика ученик во основно образование во Белград одново отвори дебата за едно прашање за кое се разговара само кога во јавноста ќе се појави таков случај – меѓуврсничко насилство...

Министерството за здравство повторно ги крати бенефициите на крводарителите

Дали Министерството за здравство ги остава на цедило крводарителите? Реагираат дека им се кратат бенефициите во здравствениот систем и дека јавното здравство не им ги пружа услугите кои им требаат...

Болниците остануваат без кадар, а триста лекари чекаат вработување подолго од една година

Недостигот на лекари и медицински кадар со години наназад се посочува како еден од главните проблеми во здравството...

Колку е тежок патот до инвалидска пензија?

Кога животот неочекувано ќе тргне во удолница, системот би требало да биде столб за стабилност, но наместо тоа, државата исцртува лавиринт од процедури и документи...

Брзи кредити: Кој ги контролира „продавниците за пари“?

Граѓани мора да враќаат „брзи“ кредити кои не ги земале зашто им биле злоупотребени личните податоци...