fbpx

Живеjачка

Шест децении по скопскиот земјотрес, бестрашни власти градат пркосејќи им на правилата

Со 14 гласа ЗА, три ВОЗДРЖАНИ и три ПРОТИВ, на 20 јули Општина Центар донесе нов ДУП за градската четврт кај Стара железничка станица. Така овој простор ќе добие нова висококатница на паркингот кај Рамстор во висина од 23 метри, а постојниот објект на КАМ на спротивниот крај на улицата ќе расте од 16 на 23 метри...

sest decenii po skopskiot zemjotres bestrasni vlasti feat

Шест децении по скопскиот земјотрес, бестрашни власти градат пркосејќи им на правилата

Со 14 гласа ЗА, три ВОЗДРЖАНИ и три ПРОТИВ, на 20 јули Општина Центар донесе нов ДУП за градската четврт кај Стара железничка станица. Така овој простор ќе добие нова висококатница на паркингот кај Рамстор во висина од 23 метри, а постојниот објект на КАМ на спротивниот крај на улицата ќе расте од 16 на 23 метри...

so ista fotografija povekemina dobivaat otsteti za kasnuvanja od bezdomni kucinja featured

Со иста фотографија повеќемина добиваат отштети за каснувања од бездомни кучиња

Илјадници бездомни кучиња талкаат по улиците на Скопје. Но, мачниот живот што го имаат и грдата слика што ја оставаат за градот не се единствените проблеми...

cuvanjeto oruzje doma e lazna bezbednost dozvolata da se poseduva ne znaci i da se upotrebuva featured

Чувањето оружје дома е лажна безбедност – да се поседува не значи и да се употребува

Убиствата, самоубиствата, па и несреќните случаи предизвикани од ракување со пиштоли и друг вид оружје кое граѓани легално ги поседуваат, разбирливо ја вознемируваат и јавноста, но и институциите...

ucilistata ne dobivaat poddrska od instituciite za zastita od vrsnicko nasilstvo featured

Училиштата не добиваат поддршка од институциите за заштита од врсничко насилство

...

i vodata moze da ve izgori so visoki smetki featured

И водата може да ве „изгори“ со високи сметки

Високи сметки, нередовно читање водомери, како да се плати долгот на рати... Скопјани со многу прашања до „Водовод и канализација“, а некои огорчени од високите фактури, бараат чаре...

so godini se finansiraat dve drzavni tela za zastita od vrsnicko nasilstvo koi nikogas ne sme gi slusnale featured

Постојат две државни тела против врсничко насилство кои никогаш не сме ги слушнале

Трагедијата што ја предизвика ученик во основно образование во Белград одново отвори дебата за едно прашање за кое се разговара само кога во јавноста ќе се појави таков случај – меѓуврсничко насилство...

ministerstvoto za zdravstvo povtorno gi krati beneficiite na krvodaritelite featured

Министерството за здравство повторно ги крати бенефициите на крводарителите

Дали Министерството за здравство ги остава на цедило крводарителите? Реагираат дека им се кратат бенефициите во здравствениот систем и дека јавното здравство не им ги пружа услугите кои им требаат...

Тагови

Болниците остануваат без кадар, а триста лекари чекаат вработување подолго од една година

Недостигот на лекари и медицински кадар со години наназад се посочува како еден од главните проблеми во здравството...

Колку е тежок патот до инвалидска пензија?

Кога животот неочекувано ќе тргне во удолница, системот би требало да биде столб за стабилност, но наместо тоа, државата исцртува лавиринт од процедури и документи...

Брзи кредити: Кој ги контролира „продавниците за пари“?

Граѓани мора да враќаат „брзи“ кредити кои не ги земале зашто им биле злоупотребени личните податоци...

Државата нема механизам да спречи продажба на живи бубачки како лек преку социјалните мрежи

Од Шведска до Македонија, најмалку пет држави поминал камионот на нашиот продавач на бубачки за да ги донесе и да ни ги продаде...

Онлајн измами: Како да се заштитиме?

Како да се заштитиме од измами при онлајн купувањето? Не се сите е-трговци измамници, па затоа треба да бидеме мудри купувачи и да знаеме од кого купуваме...

Дали вештачката интелигенција ќе ви ја земе работата?

Со Игор Трајковски, поранешен професор на ФИНКИ и создавач на time...