Живеjачка

Расте бројот на студентите од Македонија кои студираат во Бугарија

Пролетта и летото се традиционални месеци за аплицирање на универзитет. Годинешната пандемија создаде голема неизвесност во плановите на кандидатите, особено за оние кои планираат да студираат во странство. Сепак, малкумина од нив се откажуваат од своите намери...

Расте бројот на студентите од Македонија кои студираат во Бугарија

Пролетта и летото се традиционални месеци за аплицирање на универзитет. Годинешната пандемија создаде голема неизвесност во плановите на кандидатите, особено за оние кои планираат да студираат во странство. Сепак, малкумина од нив се откажуваат од своите намери...

Иринка Бухова: Свадби, крштевки, мекици и слични собири се идеални за ширење на КОВИД 19

ALB „Вирусот е респираторен и се пренесува преку кивање, кашлање, гласно зборување, пеење, смеење“, вели Иринка Сотирова Бухова, директорка на Државниот здравствен и санитарен инспекторат...

Се молат да преживеат ова лето

На многу занаетчиски дуќани во Македонија им се заканува затворање доколку потраат полицискиот час и општата кризна состојба што ја предизвика епидемијата од корона вирусот...

Свирки и тенџериња за малку надеж

Жителите на Тафталиџе од своите балкони уживаа во саботниот концерт на музичките групи „Мјузаик“ и „Фанк Шуи“. Со различни музички инструменти во рака, граѓаните им дадоа гласна поддршка на здравствените работници кои секојдневно се борат со вирусот Ковид 19...

Фејми Даут за „Само прашај“ од Вухан

Од Холивуд во карантински град. Директорот на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Снима документарец во американско-кинеска продукција. Со филмската екипата се единствените странци во деветмилионскиот град кој е затворен од 28 јануари...

Како средношколците го поминуваат времето во изолација?

Ги замоливме средношколците да ни испратат видео како го поминуваат времето во изолација. Тие ни открија како го користат неочекуваниот корона распуст и ни дадоа одлични препораки за филмови, книги, серии и интерактивни апликации...

Дуке Бојаџиев: Еве ни време за самоанализа

Македонскиот композитор Дуке Бојаџиев, кој од неодамна живее во Париз, Франција, земја во црвената зона засегната со вирусот вирусот Ковид-19, со своето семејство живее во самоизолација следејќи ги насоките од француската влада...

Тагови

Македонските здравствени работници го открија „Елдорадо“

Според територијалната поделба во нашата држава има вкупно 80 општини. Помалку од половина од нив се урбани, а само неколку имаат повеќе од 50.000 жители...

Дебарската „Телевизија 3“ – единствена на Балканот со програма на три јазици

Во градот Дебар на македонско-албанската граница колегите новинари пронашле уникатен начин како да го поттикнат соживотот помеѓу трите етнички заедници кои живеат во овој регион...

Давид Хил, црномурестиот фолклорен бисер

Давид Хил е петнаесет годишен ученик во средното хемиско училиште „Марија Склодовска - Кири” на отсекот за очна оптика. Сака филм и музика, свири гитара, но посебно ужива на часовите за фолклорни танци и ора...

Десетгодишник со аутизам херојски ги победува предрасудите 

Човек не може да остане рамнодушен на трогателната приказна на малиот Кан, десетгодишен ученик со аутизам кој уште од најрана возраст на свој грб ги почувствувал проблемите што ги имаат овие деца во нашата средина само затоа што се посебни...

Жените само понекогаш се во „предност“

Родовата нееднаквост е голем проблем во Македонија бидејќи високите раководни функции во компаниите и во државните институции се уште најчесто се резервирани за мажи додека за жените стануваат „нормални“ нископлатените професии или пак неплатената семејна работа...

Со пливањето ја надминува физичката попреченост

Физичката попреченост го спречуваше Александар Стојановски да научи да плива. Но сега, на 42 години, пливањето го прави посамоуверен и посреќен бидејќи движењата што не можел да ги направи на суво, лесно ги прави во вода...