fbpx

Истражуваме

Резиме на една неуспешна одлука за штедење: Цели кабинети на егзотични екскурзии

На крајот на август 2022 година, во авионот кој полета од Скопје за Женева, имаше и неколкумина владини претставници...

rezime na edna neuspesna odluka za stedenje celi kabineti na egzoticni ekskurzii featured

Резиме на една неуспешна одлука за штедење: Цели кабинети на егзотични екскурзии

На крајот на август 2022 година, во авионот кој полета од Скопје за Женева, имаше и неколкумина владини претставници...

nepotizam korupcija balkan naslovna

Балканските династии не познаваат закони, непотизмот цвета и се шири

Неодамна во Македонија штрајкуваа приватните специјализанти на државната клиника...

region pod zakana od epidemii tivki doktori glasni antivakseri featured

Регион под закана од епидемии: Тивки доктори, гласни антиваксери

Има многу причини како одговор на прашањето: Зошто во 21 век ни се случуваат епидемии на болести кои се искоренети во претходниот век...

Балканот и непотизмот: Немаме кралеви, но имаме династии

Балканот и непотизмот: Немаме кралеви, но имаме династии

Еден редовен конкурс за работа во Македонска навигација (М-НАВ) одмота клопче на долгогодишно вработување на татковци, синови, ќерки, сестри, снаи и внуци во една од добростоечките државни компании во Македонија...

kriptovalutite na balkanot od siva zona do mejnstrim tab1

Криптовалутите на Балканот: Од сива зона до мејнстрим

Во светот сè уште е актуелна дебатата околу безбедноста на криптовалутите иако тие се повеќе се прифаќаат како легитимно средство за инвестирање и уште поважно како легално средство за плаќање...

balkansko sudstvo isklucete go sudijata koj ne vi se dopaga featured

Балканско судство: Исклучете го судијата кој не ви се допаѓа

АКМИС сега се злоупотребува повеќе од времето на Груевски, рече министерот за правда во Владата на Северна Македонија, Кренар Лога во ноември годинава...

Нетранспарентноста ја урива довербата и создава сомнеж на граѓаните во институциите

Нетранспарентноста ја урива довербата и создава сомнеж на граѓаните во институциите

Ниска доверба во институциите, критикувани за нетранспарентно и неетичко работење, со огромна доза на скептицизам кон информациите што тие ги споделуваат, но и кон содржините што се објавуваат во медиумите.....

Тагови

Западен Балкан ќе го причека возот за ЕУ

ЕУ планира со шест милијарди евра инвестиции да им помогне на земјите од Западен Балкан во спроведувањето на реформите неопходни за европска интеграција...

Отворен Балкан пропадна во јазот помеѓу Белград и Приштина

Тајмингот во кој албанскиот премиер го соопшти повлекувањето од Отворен Балкан укажува дека овој неочекуван потег на Тирана е можеби изнуден од тензиите меѓу Србија и Косово...

Вистина ли е дека Бугарија не признава етнички малцинства?

Главно оправдување на официјална Софија зошто одбива да ги регистрира здруженијата на Македонците и покрај пресудите од Судот за човекови права во Стразбур е дека Бугарија не признава етнички малцинства...

Вартануш Топакбашјан: Ерменците се добро прифатени од Бугарската јавност

Ерменците се населиле во Бугарија уште во 5 век, според достапните артефакти, кога византиските императори населиле илјадници претставници на оваа етничка група во Тракија, Родопите и Македонија...

Тони Менкиноски: Советот на Европа мора да наложи примена на пресудите од Стразбур

„Се меркаат тука пред твојот поглед и се крстосуваат неразбирливо...“ - вака ја започнува својата песна патријархот на бугарската литература Иван Вазов во 1872 година, седејќи во Истанбул помеѓу џамијата „Јени“ и мостот „Галата“, а наречена „Една кратка од Цариград“...

Балканска формула за политичка долговечност: Сеат пропаганда, жнеат гласови

Политиката во денешно време доби нови префинети форми на пропаганда, а балканските лидери се чини дека станаа шампиони во нејзиното практикување. Пропагандата стана нивно тајно оружје за привлекување гласачи или за задушување на незадоволства...