fbpx

Висококатниците спроти „Холидеј Ин“ нова пречка за велосипедистите и пешаците

Актуелниот план за изградба на висококатници спроти „Холидеј Ин“ предвидува само еден јавен пристап, за разлика од плоштадот Македонија кој има десетина. Граѓанските активисти преку дописи до градоначалниците Саша Богдановиќ и Петре Шилегов и до министерот за транспорт Благој Бочварски побараа да се стопира планот за да се заштити јавниот интерес. Тие велат дека сега е моментот да се демонстрираат декларативните заложби за зелен, отпорен и велосипедски град, бидејќи ни е потребен отворен, а не забарикадиран, небезбеден и неинклузивен простор спротивен на одржливиот развој. 

 

Оваа содржина ја изработи Институтот за комуникациски студии.

Новинар: Мартин Пушевски Снимател: Иван Поповиќ Монтажер: Борче Крстевски 

Тагови: