fbpx

Тагови

Таг: корупција

nepotizam korupcija balkan naslovna
Балканските династии не познаваат закони, непотизмот цвета и се шири

Неодамна во Македонија штрајкуваа приватните специјализанти на државната...

Балканот и непотизмот: Немаме кралеви, но имаме династии
Балканот и непотизмот: Немаме кралеви, но имаме династии

Еден редовен конкурс за работа во Македонска навигација (М-НАВ) одмота клопче на долгогодишно вработување на...

kolku e prisutna korupcijata vo akademskata zaednica featured
Колку е присутна корупцијата во академската заедница?

Корупцијата знаеме дека е присутна во секоја пора од нашето општество, па така е присутна и тука. Но, тоа што...

drzavnite reklami vo mediumite nosat direktna i nepopravliva steta featured
Државните реклами во медиумите носат директна и непоправлива штета

Владата на Зоран Заев и Али Ахмети во 2017 г. го забрани рекламирањето на државните и локалните институции во...

izmenite na krivicniot zakonik go vklucija alarmot vo brisel featured
Измените на Кривичниот законик го вклучија алармот во Брисел

Со измени на Кривичниот законик, со европско знаменце кое би требало да означува усогласување со ЕУ, се...

drzavata e zarobena vo partizirana javna administracija i korupcija featured
Државата е „заробена“ во партизирана јавна администрација и корупција

Европската комисија со години наназад внимателно ги следи состојбите во јавната администрација и борбата...

images prasaj koj vrsi nadzor vrz rabotata na drzavnata komisija za sprecuvanje na korupcijata i kade reagirame ako ne se prezeme nisto za ispraten predmet intro
Кој врши надзор врз работата на Државната комисија за спречување на корупцијата и каде реагираме ако не се преземе ништо за испратен предмет?

Одговара Билјана Ивановска од Државната комисија за спречување на...

images prasaj koj i za sto moze da reagira do drzavnata komisija za sprecuvanje na korupcijata intro
Кој и за што може да реагира до Државната комисија за спречување на корупцијата?

Одговара Билјана Ивановска од Државната комисија за спречување на...

images prasaj Kade mozam da prijavam korumpiran sudija
Каде можам да пријавам корумпиран судија?

Одговара Мартин Сопранов од Институтот за човекови...