fbpx

Фејми Даут за „Само прашај“ од Вухан

Од Холивуд во карантински град. Директорот на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Снима документарец во американско-кинеска продукција. Со филмската екипата се единствените странци во деветмилионскиот град кој е затворен од 28 јануари. И покрај целодневните снимања, со елан ни пренесува како изгледа градот на духови и што значи изолација на кинески начин: задолжителни маски и ракавици, танцувања на отворено за да се крепи духот и чување на сопственото и здравјето на другите.

Феко, чувај се и едвај чекаме да го гледаме филмот.

Содржината ја изработи Институтот за комуникациски студии.

Новинарка: Ана Зафирова Монтажа: Ристо Душковски

Тагови: