fbpx

Тагови

Таг: станови

vestacki se bildaat cenite i pobaruvackata za novi stanovi featured
Вештачки се билдаат цените и побарувачката за нови станови

Дел од македонските градежници се обидуваат да го искорстат инфлаторниот бран за да создадат вештачка...

sto da napravam ako kukniot sovet ne prezema nisto za da se popravi krovot intro
Што да направам ако куќниот совет не презема ништо за да се поправи кровот?

 Покривот на зградата со години е оштетен и тече...

ziveam vo zgrada so sest vlezovi po osum stanovi site vlezovi funkcioniraat osven mojot ne postoi ni upravitel ni zaednica na stanari sto treba da napravime intro
Живеам во зграда со шест влезови по осум станови. Сите влезови функционираат освен мојот. Не постои ни управител, ни заедница на станари. Што треба да направиме?

 Одговора Сеад Личина од Регулаторната комисија за...

edna tretina od novite stanovi se neprodadeni no vazno se gradi featured
Една третина од новите станови се непродадени, но важно се гради

И светот да запре, мешалката за бетон никогаш нема да престане да врти. Гледано низ призмата на инвеститорите...

sopstvenik sum na tri stanovi vo istata zgrada featured
Сопственик сум на три станови во истата зграда. Дали трошоците за куќен совет се плаќаат по сопственик или по број на станови?

Одговараат од Регулаторната комисија за...

kade mozham da podnesam zhalba protiv upravitel na kukje sovet feat
Каде да може да поднесам жалба против управител на куќен совет?

Цело време добиваме различни пресметки за одржување. Eдна пресметка е за 52 стана, друга за 50, трета за 51 стана...

images prasaj Dali Grad Skopje ima ingerencii vo utvrduvanje na cenata na stanbenite povrsini intro
Дали Град Скопје има ингеренции во утврдување на цената на станбените површини?

Одговара Ваљон Салиху од Град...

images prasaj Dali vo novoizgradena zgrada so neprodadenite stanovi investitorot ima pravo da ucestvuva vo donesuvanje na odluki
Дали во новоизградена зграда со непродадените станови инвеститорот има право да учествува во донесување на одлуки?

Одговара Башким Алили од Регулаторната комисија за...