fbpx

Тагови

Таг: избори

„Сопки“ што ги попречуваат граѓаните да гласаат
„Сопки“ што ги попречуваат граѓаните да гласаат

На 24-ти април и на 8-ми мај, граѓаните ќе имаат можност да гласаат за претседател на државата, односно за...

Избори - плодна почна за кршење на правилата на игра
Избори – плодна почва за кршење на правилата на игра

На неколку дена до официјалниот почеток на изборната кампања веќе е јасно дека Македонија е одамна во...

20 godini isti vetuvanja makedonija ostanuva nepristapna za licata so poprecenost featured
20 години исти ветувања: Македонија останува непристапна за лицата со попреченост

На претходните избори граѓанин се жалеше за прекршено...

koja e postapkata za bolno lice da moze da glasa od doma
Која е постапката за болно лице да може да гласа од дома?

Гласачите кои се болни или немоќни може своето избирачко право да го остварат во своите домови, доколку...

kade treba da prijavam dokolku ne mozam fizicki da dojdam do glasackoto mesto featured
Каде треба да пријавам доколку не можам физички да дојдам до гласачкото место?

Доколку физички не можете да дојдете до гласачкото место можни се две ситуации: ако е лице кое е болно или...

dali ke moze da glasam ako imam licna karta so staroto ima na drzavata featured
Дали ќе може да гласам ако имам лична карта со старото има на државата?

На престојните претседателски и парламентарни избори 2024 година ќе може да гласате со важечки документ за...

Каде да реагирам доколку ме нема на избирачкиот список?
Каде да реагирам доколку ме нема на избирачкиот список?

Увид во избирачкиот список најдоцна може да извршите до 18 март и тоа во подрачните одделенија и канцеларии...

Како може да проверам дали ме има на избирачкиот список?
Како може да проверам дали ме има на избирачкиот список?

Увид во избирачкиот список најдоцна може да извршите до 18 март и тоа во подрачните одделенија и канцеларии...

nekoi partii vo prredizboriite se reklamirale i na veresija featured
Некои партии во предизборието се рекламирале на вересија

Кај дел од партиите ревизорите за време на изборна кампања нашле и помалку, но и повеќе пари од потребното, а...