fbpx

Тагови

Таг: онлајн измами

kako da se zastitime od fising izmama featured
Како да се заштитиме од фишинг измама?

Како да се заштитиме од фишингот? Пред се значи треба да сме свесни да го препознаеме значи од таму и овие...

sto e fising preku skeniranje na qr kod featured
Што е фишинг преку скенирање на QR код?

Постојат уште едни дополнителни канали преку кој доаѓа во претходниот период и сега е доста во подем тоа е со...

kako da prepoznaeme fising izmama featured
Како да препознаеме фишинг измама?

Ние како Народна банка пред сè сме задолжени за воведување на безбедносни стандарди од страна на...

kako da prijavime onlajn zakani i izmami featured
Како да пријавиме онлајн закани и измами?

Жртвите на ваков вид на криминал делото имаат можност да го пријават во МВР со лично присуство во полициска...

na sto najmnogu treba da vnimavaat graganite za da se zastitat onlajn featured
На што најмногу треба да внимаваат граѓаните за да се заштитат онлајн?

Секторот за компјутерски криминал превентивно ги советува граѓаните, за подигнување на јавната свест за...

koi se najcestite onlajn izmami featured
Кои се најчестите онлајн измами?

Во изминатиот период Секторот за компјутерски криминал бележи зголемен број на пријави за лажни наградни...

brzi krediti koj gi kontrolira prodavnicite za pari featured
Брзи кредити: Кој ги контролира „продавниците за пари“?

Граѓани мора да враќаат „брзи“ кредити кои не ги земале зашто им биле злоупотребени личните...

onlajn izmami kako da se zastitime featured
Онлајн измами: Како да се заштитиме?

Како да се заштитиме од измами при онлајн купувањето? Не се сите е-трговци измамници, па затоа треба да бидеме...

images prasaj Kade moze da se prijavi onlajn zloupotreba na kreditna karticka intro
Каде може да се пријави онлајн злоупотреба на кредитна картичка?

Одговара Гоце Андреевски од Министерството за внатрешни...