fbpx

Тагови

Таг: услуги

kade moze potrosuvacite da podnesat potrosuvacki prigovor ako ne se zadovolni od proizvodot ili uslugata featured
Каде може потрошувачите да поднесат потрошувачки приговор ако не се задоволни од производот или услугата?

Согласно Законот за заштита на потрошувачи бидејќи е донесен во Ноември 2022 година, потрошувачите треба да...

se sto treba da znaete za uslugite sto im sleduvaat na zrtvite na rodovo bazirano nasilstvo intro
Сè што треба да знаете за услугите што им следуваат на жртвите на родово-базирано насилство

Како и каде може да се пријави родово-базирано насилство? Што откако ќе се пријави насилството? Каква помош...

turistickata agencija ne ni go ovozmozi ona za sto plativme kade da reagirame intro
Туристичката агенција не ни го овозможи она за што плативме. Каде да реагираме?

 Одговара Татјана Тасевска од Организацијата за заштита на...

za kakvi uslugi povrzani so iskoristuvanjeto na vodite graganite mozat da se obratat do ministerstvoto za zivotna sredina featured
За какви услуги поврзани со искористувањето на водите граѓаните можат да се обратат до Министерството за животна средина?

Одговараат од Министерството за животна средина и просторно...

images prasaj Dali fizicko lice koe dava intelektualni uslugi moze da izdava faktura za dadenata usluga intro
Дали физичко лице кое дава интелектуални услуги може да издава фактура за дадената услуга?

Одговара Михајло Михаилов од Управата за јавни...

images prasaj Dali upravitelot na zgradata smee da menuva ceni
Шалтерисување: Дали управителот на зградата смее да ги менува цените за услугите без согласност од станарите?

Ти стигна сметката за одржување на зградата и не ти се верува што гледаш? Цените се покачени, а тебе никој не...

images prasaj Moram li da gi platam smetkite za odrzuvanje na zgradata iako ne ziveam tamu i ne gi koristam uslugite
Морам ли да ги платам сметките за одржување на зградата иако не живеам таму и не ги користам услугите?

Одговара Башким Алили од Регулаторната комисија за...

images intro Dali na fizicki lica za izvrsena usluga moze direktno da im se plati ili mora preku firma
Дали на физички лица за извршена услуга може директно да им се плати или мора преку фирма?

Јас како физичко лице извршив една работа во едно училиште за која треба да бидам исплатен за извршена...